Věda nás baví

Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti

ZÁHADNÉ JMELÍ

02.12.2015

Podle jedné štědrovečerní zvyklosti, pokud hlava rodiny zavěsí nad štědrovečerní stůl snítku větévek jmelí, každému stolovníkovi se pak splní přání, pokud jej zašeptá do ohně první zapálené svíčky na vánočním stromečku. Co je však jmelí a jakou výjimečnou moc má?

Léčebné účinky jmelí jsou známy již od starověku. Zakladatel lékárnické literatury Řek Dioskoridés spolu s římským lékařem Galénem jej doporučovali užívat pouze zevně a Hippokratés bylinu předepisoval na podrážděnou slezinu. Anglický botanik a bylinář Nicholas Culpeper doporučoval jmelí ke zjemnění tvrdnoucí sleziny a k vyléčení starých oparů. Současně jej radil užívat při epilepsii a mrtvici. Navzdory častým tvrzením není jedovatost jmelí jednoznačně prokázaná.

Raní křesťané mezi sebou tradovali, že jmelí bylo dříve volně rostoucím mohutným stromem. Z jeho větve prý Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Později strom porazili Římané a z jeho kmene byl vyroben kříž, na němž byl Ježíš ukřižován. Potomci stromu se v dalších letech natolik styděli za události na Golgotě, že seschli do drobných keříků. Z tohoto důvodu bylo dříve jmelí nazýváno dřevo kříže (latinsky Lignum crucis). Způsob obživy keříku symbolizuje obřad přijímání Kristova těla a krve, patrně i proto se v křesťanské tradici jmelí udrželo jako celosvětový symbol vánočních svátků.

Zdroj článku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jmel%C3%AD_b%C3%ADl%C3%A9

 


                                                                        Autor obrázku: Franz Eugen Köhler

Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz

cancel
helpline kroužky

Můžeme Vám pomoci?

Nedaří se Vám dokončit přihlášku? Pokud máte problém, neváhejte nás kontaktovat:

Email: info@vedanasbavi.cz