Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti
Cíl lekce:
Žáci si prohloubí své znalosti o světle - jak se šíří, jaké je jeho barevné spektrum, co je to lom světla a jak se využivá.
Zeptejte se Vašich dětí:
Viditelné světlo je pro člověka záření o vlnové délce 400 - 750 nm. Vlnové délky světla leží mezi vlnovými délkami ultrafialového záření a infračerveného záření. Některé druhy živočichů vnímají rozsah jiný, např. včely jej mají posunut ke kratším vlnovým délkám (ultrafialové záření), naopak někteří plazi vnímají i infračervené záření. Studiem světla se zabývá optika.
Zdroji světla mohou být žárovky, Slunce, oheň, světlušky, blesk, žhnoucí láva nebo třeba laser (Měsíc ne!!! – ten světlo pouze odráží).
Využití světla je mnohostranné. Světla se využívá v mnoha přístrojích (LCD obrazovky, mobilní telefony), s jeho pomocí se svařuje i řeže, nebo třeba operuje. Pomocí světla pozorují lidé i vzdálená vesmírná tělesa, která vyzařují, odráží nebo jsou jiným způsobem ovlivněna světlem.
Barevné spektrum obsahuje všechny známé barvy. Další možné barvy či odstíny vznikají skládáním základních barev. Barevné spektrum vzniká rozkladem bílého světla.
Barevné spektrum
Obrázek Spectrum.2400.1800.S.G od Bautsch [Public domain], via Wikimedia Commons
Duha je optický úkaz projevující se jako skupina soustředěných barevných oblouků, které vznikají lomem a vnitřním odrazem slunečního nebo měsíčního světla na vodních kapkách v atmosféře. Duha vzniká za deště nebo mlhy, kdy světlo prochází kapkou a na jejích okrajích se rozkládá na jednotlivé barevné složky.
Duha
Obrázek Rainbow 02 od Jerry MagnuM Porsbjer [CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons
Červánky označují jev odehrávající se na večerní, případně také ranní obloze, kdy je obloha zbarvena do červené, růžové, oranžové nebo i žluté barvy. Po větrném dnu, vlivem poklesu teploty, kondenzují vodní páry v podobě ledových krystalků na částečkách prachu. Když pak sluneční paprsky ozařují tyto krystalky, dochází v nich k lomu a rozptylu světla a obloha se nám jeví barevně. Ranní červánky jsou méně časté. Pokud je ale možné červánky ráno spatřit, znamená to, že noc byla větrná a přibývalo oblačnosti, což značí příchod studené fronty a špatného počasí.
Červánky
Obrázek Sunset Starnberger See od Christian Thiergan [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Lom světla
Obrázek Day 5 of 365 - Warped in Refractions od jeff_golden [CC-BY-SA-2.0], via Flickr
Čočka je tvořena z průhledného materiálu a slouží především v optice, ale také v jiných oborech, pro ovlivnění šíření světla. Čočky jsou nejčastěji skleněné, ale k jejich výrobě se běžně používají také plasty. Čočky jsou většinou kulové, tj. alespoň jeden jejich povrch je tvořen částí kulové plochy.
Druhy čoček:
Rozptylky a spojky
Obrázek Lenses en (upraveno) od ElfQrin [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Jedno z nejstarších využití čočky představují brýle pro korekci zraku a lupa. Čočky jsou dále součástí např. objektivů ve fotografických přístrojích, dalekohledů a astronomických přístrojů, optických mikroskopů, mechanik pro čtení CD, DVD a disků Blu-ray nebo laserů.
Příklady využití čoček
Obrázky Reading-Glasses od By Evan-Amos [Public domain], via Wikimedia Commons; Fernglas(alt) od ChiemseeMan [Public domain], via Wikimedia Commons; Magnifying glass magnification od hebi65 [Public domain], via Pixabay
Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více:
Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz
Můžeme Vám pomoci?
Nedaří se Vám dokončit přihlášku? Pokud máte problém, neváhejte nás kontaktovat:
Email: info@vedanasbavi.cz