Věda nás baví

Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti

Lekce II / 06 - Těžiště, rovnováha

Cíl lekce:

Žáci se dozvědí o pojmech těžiště a těžnice. Teoreticky i prakticky zjistí, kde se nachází těžiště těles, a kde lidského těla. Co je to rovnováha, a kde se nachází v lidském těle rovnovážné ústrojí, a jak funguje.

Zeptejte se Vašich dětí:

  • Kdy je těleso v rovnováze?
  • Kde se nachází centrum rovnovážného ústrojí?
  • Jak se nazývá bod (hmotný střed), jehož podepřením dostaneme těleso do rovnováhy?
  • Jak se nazývají čáry, pomocí nichž lze určit těžiště tělesa?
  • Co má na starost rovnovážné ústrojí?

Těžiště

Těžiště (hmotný střed) je působiště tíhové síly působící na těleso. U stejnorodého pravidelného tělesa (koule, krychle, kvádr) se poloha těžiště určí snadno, protože je v jeho středu. U nestejnorodého tělesa nemusí těžiště ležet v jeho středu, záleží na rozložení materiálu v tělese. Každé těleso má pouze jedno těžiště, do kterého umisťujeme působiště výsledné síly, kterou působí Země na těleso. Těžiště nemusí být vždy součástí tělesa (např. kruh na plavání). Těleso zavěšené nad těžištěm, nebo v těžišti, zůstává v klidu, stejně tak, jako těleso podepřené pod těžištěm, nebo v těžišti.

Těžnice

Těžnice je přímka, na níž leží těžiště tělesa. Těžnice tělesa se dají nalézt zavěšením tělesa v různých bodech. Všechny těžnice se následně protnou v jednom jediném bodě – v těžišti.

Těžnice a těžiště nepravidelného tělesa
Obrázek Určení těžiště (obr171) od Jaroslav Reichl, Martin Všetička (CC-BY-NC-ND-3.0)

Těžiště lidského těla

Těžiště lidského těla se nachází ve středu hmotnosti těla - v základním anatomickém postavení to jest v malé pánvi, ve výšce druhého nebo třetího křížového obratle. Při změně vzájemného postavení částí těla se s přesunutím části hmotnosti lidského těla mění i poloha centrálního těžiště - těžiště tak může při některých polohách ležet i mimo tělo. Ženy se stejnou tělesnou výškou mají těžiště těla níže než muži.

Těžiště lidského těla
Obrázky exercise(http://pixabay.com/en/exercise-stretch-stretching-fitness-37264/, http://pixabay.com/en/yoga-stretch-man-figure-person-37262/, http://pixabay.com/en/figure-woman-female-exercise-37266/, upraveny) od Nemo [Public Domain], via Pixabay

Rovnováha

Rovnováha je stav systému, kdy je působení sil všemi směry vzájemně vyrovnáno. Těleso je v klidu. Rovnováha ve fyziologickém slova smyslu vyjadřuje schopnost udržovat vzpřímenou polohu těla.

Rovnováha
Obrázek Schoolgirl with books on head od CollegeDegrees360 (CC-BY-SA-2.0), via Flickr

Rovnovážné (statokinetické) ústrojí

Rovnovážné ústrojí se nachází ve vnitřním uchu. Podle funkce se dále dělí na čidlo statické (pro vnímání polohy) a čidlo kinetické (pro vnímání pohybu).

Stavba ucha
Obrázek Anatomy of the Human Ear (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anatomy_of_the_Human_Ear.svg, upraveno) od Chittka L, Brockmann A [CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Statické čidlo

Statické čidlo je mimo jiné tvořeno smyslovými buňkami v podobě jemných vlásků, nad nimiž je větší množství krystalků. Při změně polohy hlavy se vlivem gravitace krystalky posunou, čímž se podráždí vláskové smyslové buňky. Signál o tomto dráždění se nervovými drahami přenese až do mozku. Statické čidlo slouží především k udržení rovnováhy těla a ke vzpřímenému postoji.

Kinetické čidlo

Kinetické čidlo je uloženo v polokruhovitých chodbičkách vyplněných tekutinou (endolymfou). Při rotačním pohybu hlavy dochází k vychýlení vlásků smyslových buněk okolní endolymfou, buňky se podráždí a předají informaci o pohybu hlavy mozku. Kinetické čidlo poskytuje stálou a uvědomělou orientaci člověka v prostoru.

Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více:

Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz

cancel
helpline kroužky

Můžeme Vám pomoci?

Nedaří se Vám dokončit přihlášku? Pokud máte problém, neváhejte nás kontaktovat:

Email: info@vedanasbavi.cz