Věda nás baví

Interaktivní a zábavné tábory a kroužky pro děti

DEN OTCŮ NA JABLONECKÉ PŘEHRADĚ

24.06.2015

Den otců se v Jablonci nad Nisou poprvé slavil v červnu 2011. Letošní tradici si tatínkové opět užili se svými rodinami v prostoru Tajvanu u jablonecké přehrady.

U vědeckého stánku si návštěvníci mohli vyzkoušet vodní gejzír, tedy princip rychlého otáčení a podtlaku, díky kterému se rozstřikuje voda. Dále se seznámili s kapalinou, která se zcela vymyká Newtonovým zákonům. Na vlastní uši si kolemjdoucí vyzkoušeli, že omotaná lžička na provázku, po cinknutí do stolu, zní jako kostelní zvon. Jak je to možné? Přeci zvuk je vlnění, které je možné přenášet pomocí provázku přímo k našim „receptorům“, tedy uším. Na velké a menší lahvi si obecenstvo vysvětlilo s potápěčem vztlakovou sílu v kapalinách. Správně, jednalo se o Archimédův zákon. Žádaným pokusem byla stabilní soustava, skládající se z tří korků a ze tří špejlí. Soustava měla dokonalé těžiště, takže si na jakémkoli povrchu našla svou rovnováhu a udržela se na prstu, na nose i na bradě. A dále trilobit vytvořený ze sádry. Je to fosilie nebo zkamenělina? Touto otázkou se ptali lektoři menších i starších návštěvníků, kam by trilobita zařadili. Nechyběla ani malá ukázka ze zeměpisu. Většina lidí si myslí, že Země je kulatá. Je tomu skutečně tak? Ale není! Zeměkoule rotuje kolem své osy, která způsobuje zploštění v jejích pólech a vzniká tvar, který nazýváme rotační elipsoid. V praxi jsme se o tom přesvědčili na vyrobeném modelu Země. Závěrem bylo luštění vědecké křížovky, což zvládli hravě malí i velcí. Těšíme se na příští ročník a na vybraných základních školách, dále také v Domě dětí a mládeže Vikýř.

Více ve fotogalerii zde: 

Potřebujete poradit? Napište nám na info@vedanasbavi.cz

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme na tomto webu soubory cookie. Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím cookies. Více informací zde.
cancel
helpline kroužky

Můžeme Vám pomoci?

Nedaří se Vám dokončit přihlášku? Pokud máte problém, neváhejte nás kontaktovat:

Email: info@vedanasbavi.cz